Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği; Estetik ameliyatlar içerisinde günümüzde oldukça fazla yapılıyor. Bu operasyonun yapılmasının amacı kişinin yüzüne uygun ve kendisi tarafından beğenilen bir burun yapısına sahip olmasını sağlamaktır. Burun operasyonu öncesi ameliyat olacak kişinin istediği burun yapısını doktorunun yardımı ile belirlemesi gerekir.

Aynı zamanda nefes alma fonksiyonunun sorunsuz ve ideal olmasını sağlamak amacıyla yapılan operasyonlar şeklinde de tanımlanabilir.

Burun estetiği ameliyatı hem estetik hem de fonksiyonel ihtiyaçlarınızı bir arada karşılamak amacıyla yapılabilir. Rinoplasti operasyonu sırasında burnunuz yüzünüze en uygun şekline getirilirken aynı zamanda burun eğriliği (deviasyon), burun içi etlerinin büyümesi (konka hipertrofisi) gibi nefes alma fonksiyonunuzu olumsuz etkileyen durumlar da ortadan kaldırılabilir.

Burun ameliyatı yapılacak kişilerin çoğunda nefes yolunu kapatan burun içi problemlere de çok sık rastlanır.Alanında uzman doktor olarak estetik operasyon ihtiyacınızı karşılıyor ve hem doğal görünüme sahip hem de fonksiyonlarını sorunsuz şekilde yerine getiren güzel bir buruna sahip olmanızı sağlıyoruz. Operasyon hakkında bilmeniz gereken her türlü detayı sizinle paylaşıyoruz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Sadece burun ucunda küçük işlemler yaptığımız zamanlarda ise lokal anestezi, operasyon için yeterli olur.

Bizimle iletişime geçen hastalarımızın birçoğu estetik işlemlerine nasıl yaptığımızı merak ediyor. Belirtmek gerekir ki yapılacak işleme bağlı olarak değişmekle birlikte vurun estetiği ameliyatları çoğu zaman genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Kimlere Uygulanır?

Burun için estetik ameliyatlar sağlık durumu uygun olduğu takdirde herkese yapılabilir. Özellikle burnunun görünüşünü sevmeyen kişiler bu operasyonlarımızı tercih ediyor.

Yüzle uyumlu olmayan uzun veya büyük bir burna sahip olmak, burnun kemerli olması, burnun eğri olması, büyük burun deliği sorunu, yüze göre asimetrik bir burna sahip olmak gibi birçok sebepten dolayı burun estetiği olabilirsiniz.

Sorununuz neticesinde size en uygun operasyonları önerir ve sağlıklı güzel bir burna sahip olmanızı sağlarız. Belirtildiği üzere ameliyata engel herhangi bir sağlık sorunu engeli olmayan herkes estetik ameliyat olabilir.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun ameliyatları, kişinin görünüşünü olumlu yönde değiştirirken sağlık problemlerinin de giderilmesi konusunda yardımcı olur.

Eğer burnunuzun görünüşünden memnun değilseniz bu durumda estetik operasyon yaptırabilirsiniz. İleri derecede burun içi veya dışı eğriliği olan bazı kişilerde estetik açıdan hiç şikâyet olmasa da nefes yollarını açabilmek için burnun bir bütün düzeltilmesi, yani burun estetiği yapmak gerekebilir.

Estetik Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Estetik yaptırmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Herhangi bir hastalığınız veya şikayetiniz, kullandığınız ilaç, alerjiniz olup olup olmadığını bildirmeniz önemlidir.

Kanın akışkanlığını etkileyecek ilaçlar ya da gıdalar 1 hafta önce bırakılmalıdır. Sigara 2 hafta, alkol alımını 1 hafta önce bırakılmalıdır. Eğer doktorunuz uygun görürse regl döneminde ameliyat olabilirsiniz.

Ameliyat günü hastaneye size bildirilen (genelde 6-8 saat olduğu gün hastaneye mutlaka size bildirilen (genelde bu açlık süresi 6-8 saat olarak belirlenmiştir) bir açlık süresi ile gelmiş olmanız gereklidir. Ameliyat öncesinde gece ılık duş alınmasını tavsiye edilir.

Metal takılarınızı ve ojelerinizi çıkarmanız gerekmektedir. Erkek için sakal kesimi, ameliyata gelirken makyaj yapılmaması gereklidir. Ameliyat öncesi bilinmesi gerekenleri size detaylıca anlatırız.

Burun Estetiği Kaç Gün Sürer?

Operasyon genellikle 1 ila 4 saat sürer. Bu süre, yapılacak olan operasyonun karmaşıklığına, hastanın burun yapısına ve istenilen sonuca bağlı olarak değişebilir.

Burun estetiği ameliyatları, septumun düzeltilmesi, burun ucu veya burun deliklerini düzeltmek ve burun kemiğini şekillendirmek gibi çeşitli prosedürleri içerebilir. Ameliyatın yapılacağı kişinin ihtiyaç ve arzularına bağlı olarak bu prosedürlerin bir veya birkaçı yapılabilir.

Ameliyat, genel anestezi altında yapılır ve hastanın iyileşmesi genellikle birkaç hafta sürer. Bununla birlikte, tam iyileşme ve sonuçların anlaşılması birkaç ay alabilir. Ameliyat sonrası morluklar, şişlikler ve burun bandajları iyileşme sürecini etkiler. Ameliyat sonrası dönemde doktorun tavsiyelerine uyum sağlamak, iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir.

Burun Estetiği Riskli Bir Ameliyat Mı?

Burun estetiği, her cerrahi işlem gibi belirli riskler ve komplikasyonlar içerir. Kanama, enfeksiyon, anesteziye bağlı komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar, burunun asimetrik görünümü veya solunum zorlukları bu risklerden bazılarıdır. Bununla birlikte, çağdaş cerrahi yöntemler, uygun değerlendirme ve etkili bir iyileşme süreci bu riskleri azaltabilir. Ameliyatın öncesinde cerrahınızla kapsamlı bir görüşme yaparak beklentileri ve potansiyel riskleri anlamak çok önemlidir. Cerrahi sonrası bakım talimatlarına tam olarak uymak ve iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarmak da çok önemlidir. Burun estetiği, istenilen sonuçları elde etmek için genel olarak güvenli ve etkili bir seçenek olabilir, ancak her hastanın durumu ve iyileşme süreci farklı olabilir.

Estetik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Ben ve profesyonel ekibim estetik sonrası dikkat etmeniz gerekenleri size detaylıca açıklarız.

 • Genellikle 3-4 gün sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
 • İkinci günden itibaren burun alçı ve bantlarını ıslatmadan ılık bir duş alabilirsiniz.
 • İkinci haftadan itibaren hafif egzersizler yapabilir ve yürümeye başlayabilirsiniz. Ancak fiziksel aktivite gerektiren sporlar burnunuzda kanamaya neden olabileceğinden 1. aydan sonra yapmanız uygundur.
 • Ödem oluşmaması için sauna, Türk hamamı, solaryum, güneş banyosu, buhar banyosu, deniz ve havuza 1 ay ara verilmesi gerekmektedir. İlk 4-6 ay suya atlama gibi burnunuzda travma oluşturabilecek aktivitelerden kaçınmanız önemlidir.
 • Güneş yanığını önlemek için en az 2 ay güneşten uzak durmalı veya şapka takmalısınız. Ayrıca cildi güneşten korumak için yüzünüze 50 faktörlü krem sürülmesi tavsiye edilir.
 • Ağız hijyeni için ilk günden itibaren gargara solüsyonları kullanmak iyi olacaktır. 2. günden itibaren yumuşak bir diş fırçası kullanarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Kanama durana kadar burun deliklerinin altındaki pansumanın değiştirilmesi önerilir.
 • Deniz suyu sprey, oksijenli su ve antibiyotikli krem ile günde 4-5 defa size anlatıldığı şekilde pansuman yapın. Bu pansuman ile burun içi kabuklanma minimal olacak ve silikonların içindeki hava yolları açık kalacaktır.
 • İlk 48 saat başınız yukarıda olacak şekilde 2 yastıkla uyuyun
 • İlk 48 saat gözlere buz torbası uygulanması şişliğin azde almasına yardımcı olur.
 • Bol sıvı içilmesi tavsiye edilir
 • Ameliyattan sonraki iki hafta boyunca burnunuzu sümkürmekten kaçının.
 • Hapşırmak istiyorsanız ameliyattan sonra iki hafta ağzınız açık hapşırmanız daha iyidir.
 • İki hafta boyunca ağır şeyleri kaldırmaktan kaçının
 • Ameliyattan sonraki ilk iki hafta araç kullanılması önerilmez.
 • Rinoplasti ameliyatlarından sonra yapılan masaj, yüzdeki lenfatiklerin harekete geçmesini sağlayarak ödemin azalmasına ve buna bağlı olarak iyileşmenin hızlanmasına neden olur. Masajın en etkili olduğu dönem ameliyattan sonraki ilk 6 aydır. İlk 3 hafta daha yumuşak ve sonrasında daha sert ayna karşısında günde 20 dakika masaj yapmak, burnun yeniden şekillenmesine ve oturmasına çok yardımcı olur.
 • Ameliyattan sonraki üçüncü gün kontakt lens takılması önerilir.
 • Estetik ameliyatından sonra 2. aydan itibaren okuma gözlüğü veya çerçevesiz hafif gözlük, 3. aydan sonra ise kalın çerçeveli güneş gözlüğü takılabilir. İlk 2 ay gözlük takmanız gerekiyorsa burun alçısını çıkardıktan sonra size veriyoruz. Gözlüklerinizi bu alçının üzerine takarak kullanabilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Güzel bir sağlıklı bir burna sahip olmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği şey, estetik operasyon fiyatlarının ne kadar olduğudur. Bu noktada belirtmek isterim ki fiyatlar yapılan operasyona bağlı olarak değişir.  Öncelikle burnun kontrol edilmesi ve istediğiniz işlemin ne olduğunun belirtilmesi gerekir.

Yapılacak ameliyat her şeyi ile belirlendikten sonra burun estetiği fiyatı öğrenilebilir. Yani görüldüğü üzere ameliyatın fiyatı tamamen yapılacak estetik operasyonun ne olduğuna göre belirlenir. Burun estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Burun Estetiği Çok Zor Mu?

Burun estetiği, cerrahın deneyimi, hastanın anatomisi ve istenen sonuçlardan etkilenir. Rinoplasti yapmak, bazı durumlarda basit düzeltmeler veya küçük değişiklikler yapmak için daha kolay olabilirken, daha karmaşık veya kapsamlı düzeltmeler gerektiren durumlarda daha zor olabilir.

Örneğin, burun şeklinin değiştirilmesi, burun ucu veya burun sırtının düzeltilmesi gibi rutin burun estetiği operasyonları genellikle daha kolaydır. Bununla birlikte, burunun asimetrisini düzeltmek, burun sırtındaki büyük kemerleri düzeltmek veya burun ucu projeksiyonunu artırmak gibi daha karmaşık hedeflere ulaşmak, cerrahın daha fazla dikkat ve uzmanlık gerektirebilir.

Bu nedenle, burun estetiği ameliyatının zorluğu, cerrahın deneyimine, planına ve hastanın anatomisine bağlı olarak değişir. Güvenilir bir şekilde planlanmış ve değerlendirilmiş bir operasyon, cerrahın deneyimi ve becerisi ile birlikte genellikle başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Burun Ameliyatları Kaç TL?

Burun ameliyatı fiyatları ortalama olarak 40000 TL’den başlar.

Burun Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun için estetik operasyonları açık ve kapalı olmak üzere 2 temel teknikle yapılır. Ben hekim olarak hastanın ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak her iki teknikle de estetik ameliyatlarımı yapıyorum. Ancak kişiye özel belirlediğim teknikte, mümkün olduğunca koruyucu rinoplasti tekniklerini tercih etmeye çalışıyorum.

Kapalı rinoplastide burun delikleri arasındaki bölmede kesi yoktur, tüm kesiler burun içindedir ve ameliyat burun içinden yapılır. Kapalı rinoplastide burun yapılarının daha iyi korunduğunu düşünüyorum.

Açık rinoplastide burun delikleri arasında kesi vardır, bu kesi burun içine yapılan kesilerle birleştirilerek burun cildi burun kemik kıkırdak çatısı üzerinden kaldırılır. Ameliyat sonunda bu kesiler dikişlerle kapatılır.

Burun ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği yapılacak işlemin büyüklüğü ve uygulanacak tekniklere göre değişiklik gösterir. Ortalama büyüklükte işlemlerin yapıldığı ve açık tekniğin uygulandığı operasyonlar yaklaşık 2,5-3 saat kapalı teknikle yapılan operasyonlar yaklaşık 3-3,5 saat sürer. Kaburganızdan kıkırdak alınması gereken bazı revizyon burun ve kulak operasyonlarında ameliyat süresi daha uzundur.

Burun Ameliyatı ile Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Tampon kullanımı burun ameliyatlarında İnsanların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Tampon çıkarmada yaşanan zorluklar gibi konulardan dolayı burun içi tampon konulup konulmadığı öğrenilmek isteniyor. Aslında günümüzde klasik tamponları çok nadiren kullanıyoruz.

Estetik operasyonlarda burun içine silikon tamponlar yerleştiriyoruz. Bu silikon tamponlar burun iç ve dış duvarları arasında bariyer görevi görerek yapışıklık oluşmasını engeller. Silikon tamponlar yumuşak bükülebilir yapıdadır ve ağrısız, kolay bir şekilde burundan çıkarılabilirler.

Ameliyattan belirli bir süre sonra kontrole çağrıldığınız zaman burnunuza yerleştirilmiş olan silikon tamponlar çıkarılır. Çıkarma zamanın ise genellikle ameliyattan sonra 3. ya da 4. gün olduğunu söyleyebilirim.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

Estetik ameliyatı sonrası hastalar genellikle 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilirler. Fakat burun ucu estetiği veya burun içi işlemlerin yapıldığı ve erken saatlerde gerçekleşen daha küçük çaplı ameliyatlardan sonra gerekli kontrolleriniz yapılarak aynı gün içinde evinize gönderilebilirsiniz.

Bununla birlikte hastanede 1 gece kalmanız kanama kontrolünüzün sağlanması, ameliyat sonrası dönemi daha rahat geçirmenize yardım edecek tedavilerin daha etkili yapılması, hemşireler tarafından yakın takip edilebilmeniz gibi avantajlar sunar.

Bütün hastalarımızı ameliyatlarının ertesi günü taburcu olmadan önce kontrol için ziyaret ederiz. Bu süreçte kontrolünüzün yanı sıra pansumanınızı yapar, evde size nasıl bakım yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatırız. Ayrıca evde kullanacağınız ilaçlarınız reçete edilecek, rapor ihtiyacınız varsa düzenlenecektir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk Ya Da Şişlik Olur Mu?

Estetik operasyon sonrasında genel olarak hastalarda ciddi bir ağrı meydana geldiği söylenemez. Yapılan ameliyatı sonrasında hissedilen tek şey biraz yanma ve baskı olur. İhtiyaç olduğunda alınacak ağrı kesiciler çoğu zaman yeterlidir. Bunun haricinde büyük ağrıların söz konusu olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Burun Estetiğinin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun ameliyatı için dikkat edilen konu vücut ve kemik gelişimidir. Kadınlarda bu gelişimin daha hızlı tamamlanmasından dolayı yaş sınırı 17 iken erkeklerde ise 18 olarak belirleniyor. Bu yaşta olan kadın ve erkeklere estetik operasyon yapmak mümkündür. 

Belirtmek gerekir ki burnun hava alması ile ilgili sorun yaratan bir sağlık problemi var ise bu durumda daha erken yaşlarda ameliyat olması mümkündür. Kliniğimizde burun estetiği operasyonlarını bu detaylar çerçevesinde gerçekleştiriyoruz.

Estetik ile hangi ameliyatlar birlikte yapılabilir?

Estetik ameliyatı sırasında septum deviasyonu, konka şişmesi, sinüs tıkanıklığı gibi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen diğer problemleri gidermek için de ek işlemler yapılabilir.

Burun tıkanıklığının en sık görülen nedenlerinden biri olan burnun orta bölümündeki kemik kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu), halk arasında burun eti olarak da bilinen burun içerisindeki yapıların hava yolunu kapatacak düzeyde büyümelerine yol açan başta konka şişmesi olmak üzere konka problemleri de burun ameliyatları sırasında düzeltilir.

Ayrıca sinüslerde kronik sinüzit veya uzun süren alerjilere bağlı olarak gelişen sinüzit, burun ve sinüslerin polip hastalıklarında, endovizyon adı verilen mercek kamera sistemleri ile Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESC) ameliyatı da gerçekleştirilir.

Bütün bu problemlerin yanı sıra rinoplasti operasyonlarına ek olarak diğer yüz estetik işlemleri de kombine olarak yapılabilir. Çene dolgusu, protez ile çene büyütme ameliyatı, göz kapağı estetiği, yüzün ihtiyacı olan bölgelere dolgu uygulamaları da burun ameliyatları sırasında en sık yaptığımız ek işlemlerdir.

Estetik ile beraber meme estetiği, karın estetiği gibi işlemleri talep eden hastalarımız için Plastik Cerrahi Uzmanımız ile yaptığımız kombine ameliyatlarda, hastalarımızın ihtiyacı olan tüm estetik dokunuşları tek operasyonda gerçekleştirebiliyoruz.

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Aslında burun ameliyatlarının belirli bir mevsimi yoktur ancak hava sıcaklığı arttıkça burundaki terleme burun alçısının gevşemesine neden olur ve kanama kontrolünün sağlanmasını olumsuz yönde etkiler.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte burun alçısında kullanılan malzemeler hava geçirgenliğini artırarak bu sorunu engellese de yine de yaz ayında burun ameliyatı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bunlar:

 • Güneşten uzak durmaya çalışın ve burnunuzu doktorunuzun önereceği güneş koruyucu kremler ve şapka ile koruyun.
 • Burnunuzun olması gereken şekline gelmesi yaklaşık 6 aylık bir süreç olacağı için şekline zarar vermemek adına güneş gözlüğü kullanmaktan kaçının.
 • Enfeksiyon riski yaşamamak adına hekiminizin onayını almadan havuza girmeyin.