Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci, siz ameliyattan uyanma odasına alındığınız andan itibaren başlar. Burnunuzun üzerinde atel ve yapılan burun estetiği operasyonunun özelliğine göre eğer konmuşsa içinde silikon tampon bulunur.

Burun estetiği sonrası hastanede kalmak gerekiyor mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar genellikle 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilirler. Fakat burun ucu estetiği veya burun içi işlemlerin yapıldığı ve erken saatlerde gerçekleşen daha küçük çaplı ameliyatlardan sonra gerekli kontrolleriniz yapılarak aynı gün içinde evinize gönderilebilirsiniz.

Bununla birlikte hastanede 1 gece kalmanız kanama kontrolünüzün sağlanması, ameliyat sonrası dönemi daha rahat geçirmenize yardım edecek tedavilerin daha etkili yapılması, hemşireler tarafından yakın takip edilebilmeniz gibi avantajlar sunar.

Bütün hastalarımızı ameliyatlarının ertesi günü taburcu olmadan önce kontrol için ziyaret ederiz. Bu süreçte kontrolünüzün yanı sıra pansumanınızı yapar, evde size nasıl bakım yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatırız. Ayrıca evde kullanacağınız ilaçlarınız reçete edilecek, rapor ihtiyacınız varsa düzenlenecektir.

Burun estetiği sonrası ödem oluşur mu? Silikon tampon ne zaman alınacak? Burun ateli ne zaman çıkartılacak? Kontrole ne zaman gelmem gerekiyor? gibi hastalarımızın en çok sorduğu soruların yanıtlarını vererek bir sonraki kontrol randevularını oluştururuz. Hastalarımızdan bu süreçteki en önemli beklentimiz belirttiğimiz kurallara harfiyen uymalarıdır.

Burun Estetiği Ameliyatları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği ağrılı bir ameliyat mı?

Toplumda sanıldığının aksine burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların çoğunlukla ciddi ağrısı olmaz. Genellikle burunda hafif bir yanma ve basınç hissederler.

İhtiyaç olduğunda ameliyat sonrası ilk gün serum içerisine (damar yolu ile) eklenen ağrı kesici çoğu hasta için yeterli olur. Ben hekim olarak ameliyat sonrası hastalarımın hafif ağrılarını bile gidermesinin yanı sıra ödemi de azaltması açısından ağrı kesici veriyorum.

İlginizi Çekebilir  Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)

Burun estetiği sonrası ödem oluşur mu?

Burun ameliyatı sonrası ödem oluşumu sanıldığının aksine çok azdır. Kullanılan tekniğe ve kişinin cilt özelliklerine göre ödem oluşumu farklılık gösterebilir. Hastaların çoğunda ikinci günde sınırlı olarak göz kapaklarında ödem ve morarma oluşabilir, ancak hemen hemen hepsi 1. haftanın sonunda tamamen kaybolur.

İlk gün boyunca size buz paketleri ile aralıklı soğuk tatbikini nasıl yapacağınız gösterilecektir. Böylece ödem ve morluklar daha az olur. Ameliyattan sonra yüksek yastık ve sırt üstü pozisyonda uyumak gerekir.

Ödemi azaltmak için düşük tuzlu bir diyet izlenmeli ve Bromelain (Bromolain 500 mg kapsül günde 2-3 defa 1 adet), kullanılmalıdır. Papaya özü ve arnika krem gibi bitkisel takviyelerden de destek alabilirsiniz.

Silikon tampon ne zaman alınacak?

Burun içindeki silikon tamponlar genellikle 3. veya 4. günde çıkarılır. Silikon tamponun çıkarılması sanıldığının aksine ağrı verici değildir. Kontrole çağırıldığınızda silikon tamponlar çıkarılır.

Burun alçısı ne zaman alınır?

Burun üzerindeki alçı (atel) ve bantlar 1. haftanın sonunda çıkarılır. Burun alçısı bir hafta sonra çıkarıldığında, burnun bir miktar şiş olduğu görülür. Sonrasında 1 hafta daha kalmak üzere burun üzerine ten rengi bantlar yerleştirilir.

Burun üzerindeki bantlar 2. haftanın sonunda çıkarılır. Nadir olsa da burun üzerindeki bantlar yenilenip daha uzun bir süre tutulabilir. Bu süre sonra burnunuz tamamen açık kalır ve size göstereceğimiz masajları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası masaj

Burun estetiği ameliyatları sonrasında masaj yapılması dolaşım ile yüz lenfatiklerinin harekete geçirilmesini sağlayarak ödemi azaltır ve buna bağlı iyileşmeyi hızlandırır.

Özellikle burun köprüsüne, burun ucunun üstündeki alana (supratip alan) masaj yapılması, ameliyat sonrası ödemi (şişme) önemli ölçüde azaltabilir. Masajın en etkili olduğu dönem ameliyattan sonraki ilk 6 aydır.

İlginizi Çekebilir  Revizyon Burun Estetiği Nasıl Planlanır?

Ben hekim olarak, ayna karşısında günde 20 dakika olacak şekilde, ilk 3 hafta daha yumuşak, sonrasında daha sert ve kıvamlı masaj yapılmasının burnun yeniden şekil alması ve oturmasında çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Burun estetiği sonrası ödem ne zaman tamamen kaybolur?

İlk ayın sonunda ödem azalır ve birçok kişi burun estetiği olduğunuzu anlamaz. Bu dönemde hastaların çoğu burunlarının daha zarif hale geldiğini gözlemler. Bununla birlikte, ödemin tamamen azalması ve nihai sonuçların alınması 1 yıl sürecektir.

Birinci yılın sonunda burun derisi altındaki detaylar belirgin olarak görülebilir. Kalın ciltli hastalarda cildin oturması 1 yıldan fazla sürebilir ve belki 2 yıla kadar uzayabilir. Ameliyat sonrasında burnunuzu ilk 12 ay, özellikle de 6 ay darbelerden korumanız çok önemlidir.

Yurtdışından gelen hastalar ne zaman evlerine dönebilirler?

Ameliyatın 6. veya 7. günü burun üzerindeki ateller alındıktan ve kontrolleri yapıldıktan sonra yurt dışından gelen hastalarımız ülkelerine dönebilirler.

Yurt dışından ya da uzak bir mesafeden gelen hastalarımızın yolculuk yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Hastalarımız evlerine döndükten sonra ikinci hafta sonunda burunlarının üzerindeki ten rengi flasterleri duşta ıslatarak kendileri kolaylıkla çıkarabilirler.

Burun estetiği ameliyatı sonrası bakım önerileri

• Genellikle 3.- 4. günden sonra normal günlük aktivitenize dönebilirsiniz.
• İkinci günden itibaren burun ateli ve bantları ıslatmadan ılık duş alabilirsiniz.
• İkinci haftadan itibaren hafif egzersizler yapabilir, yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Fakat fiziksel aktivite gerektiren sporlar burnunuzda kanamaya yol açabileceği için 1. aydan sonra yapmanız gerekir.
• Ödem oluşmaması için sauna, hamam, solaryum, güneş banyosu, buhar banyosu, deniz ve havuza 1 ay ara vermek gerekir. İlk 4-6 ay suya atlama gibi burnunuza travma oluşturacak faaliyetlerden kaçınmak önemlidir.
• Güneş yanıklarını önlemek için en az 2 ay güneşten kaçınmalı ya da şapka takmalısınız.
• Ağız hijyeni için ilk günden itibaren ağız gargara solüsyonları kullanmanız ağız içi hijyen ve konforunuz açısından iyi olacaktır. 2. günden itibaren yumuşak diş fırçası kullanarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Etnik Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği sonrası gözlük kullanımı nasıl olmalı?

3. günden itibaren lens kullanabilirsiniz. Ben hastalarımın burun estetiği sonrası okuma gözlüğü veya çerçevesiz hafif gözlükleri 2. aydan itibaren, ağır çerçeveli güneş gözlüklerini ise 3. ay tamamlandıktan sonra kullanmalarına izin veriyorum. Eğer ilk 2 ay gözlük kullanmanız zorunlu ise burun sırtı atelini çıkardıktan sonra size veriyoruz. Gözlüğünüzü bu atelin üzerinden takarak kullanabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci (Recovery Process After Rhinoplasty)