Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci, siz ameliyattan uyanma odasına alındığınız andan itibaren başlar. Burnunuzun üzerinde atel ve yapılan burun estetiği operasyonunun özelliğine göre eğer konmuşsa içinde silikon tampon bulunur.

Burun estetiği sonrası hastanede kalmak gerekiyor mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar genellikle 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilirler. Fakat burun ucu estetiği veya burun içi işlemlerin yapıldığı ve erken saatlerde gerçekleşen daha küçük çaplı ameliyatlardan sonra gerekli kontrolleriniz yapılarak aynı gün içinde evinize gönderilebilirsiniz.

Bununla birlikte hastanede 1 gece kalmanız kanama kontrolünüzün sağlanması, ameliyat sonrası dönemi daha rahat geçirmenize yardım edecek tedavilerin daha etkili yapılması, hemşireler tarafından yakın takip edilebilmeniz gibi avantajlar sunar.

Bütün hastalarımızı ameliyatlarının ertesi günü taburcu olmadan önce kontrol için ziyaret ederiz. Bu süreçte kontrolünüzün yanı sıra pansumanınızı yapar, evde size nasıl bakım yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatırız. Ayrıca evde kullanacağınız ilaçlarınız reçete edilecek, rapor ihtiyacınız varsa düzenlenecektir.

Burun estetiği sonrası ödem oluşur mu? Silikon tampon ne zaman alınacak? Burun ateli ne zaman çıkartılacak? Kontrole ne zaman gelmem gerekiyor? gibi hastalarımızın en çok sorduğu soruların yanıtlarını vererek bir sonraki kontrol randevularını oluştururuz. Hastalarımızdan bu süreçteki en önemli beklentimiz belirttiğimiz kurallara harfiyen uymalarıdır.

Kulak Kıkırdağı

Kulaktan kıkırdak, çoğu zaman kulak kepçesinin ön veya arkasından kesi yaparak, kulak sayvanından alınır. Kıkırdak alma işlemi kulak kepçesinde herhangi bir estetik bozulmaya neden olmaz. İşlem sonrasında birkaç gün baskılı pansuman yapılması gerekir. 

Revizyon rinoplastide özellikle burun sırtını desteklemek-yükseltmek için kulak kepçesinden kolayca alınan kıkırdak ideal grefttir. Ayrıca küçük defekt ve düzensizlikleri kamufle etmede de kullanılabilir.

Orantılı bir greft alındığı için kulak şeklinizi bozmaz, işitmeyi olumsuz yönde etkilemez ve iyileşme sonrası kulak kepçesindeki kesi izlerinin fark edilmesi mümkün değildir.

Kaburga Kıkırdağı

Bazen kulak kepçesinden alınan kıkırdak yeterli gelmez ve kaburgadan da kıkırdak almak gerekebilir. Kaburgadan kıkırdak meme altına denk gelecek şekilde küçük bir kesi ile alınır. Bu işlem hastaların sandığının aksine zor değildir ve hastaların sonraki hayatlarında hiçbir fonksiyonel eksikliğe neden olmaz.

Son yıllarda ameliyat tekniğindeki gelişmelerle kaburgadan kıkırdak alınması ağrılı bir işlem değildir ve uyguladığımız kas koruyucu kaburgadan kıkırdak alma teknikleri ile ameliyat sonrası dönem oldukça konforlu geçer. Hatta çoğu hasta ilk haftanın sonunda kaburgasından kıkırdak alındığını bile unutur.

Diğer Tür Kıkırdaklar

Kaburga ve kulak kepçesinden alınan greftlerin yanı sıra kadavradan elde edilen kaburga greftleri de revizyon burun estetiği ameliyatlarında kullanılır; ancak yüksek maliyeti ve erime riski olduğu için kulak kepçesi ve kaburgadan kıkırdak alınamadığı durumlarda tercih edilir.

Bu greftler dışında sentetik özellikler taşıyan greftler de bulunmaktadır. Ancak enfeksiyon ve uzun vadede vücudun kabul etmemesi riski taşıdığı için çok tercih edilmez.

Revizyon Burun Ameliyatı Nedenleri ve Tüm Süreç (Revision Rhinoplasty)