Burun estetiği kişiye özel değişiklik gösterebileceği gibi kişinin milliyetine özel değişiklik de gösterebilir. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Etnik rinoplasti; Kafkas, Afrikalı, Orta Doğulu, Afro-Amerikan, Asyalı, Latin gibi farklı burun özelliklerine sahip bireyler için yapılan özelleşmiş bir rinoplasti tekniğidir.

Bu özel rinoplasti tekniklerini uygulayabilmek için hekimin etnik rinoplasti konusunda deneyim ve uzmanlığının yanı sıra etnik yüzler konusunda iyi bir birikim sahibi olması çok önemlidir.

Etnik kökenlere sahip hastanın burun estetiği ameliyatı öncesinde burun analizi yapılarak yüzüne en uygun ve doğal görünümlü burna sahip olması için yeni burun oranları belirlenir. Klasik rinoplastiden farklı olarak yüz burun uyumunda etnik kökenler faktörü de göz önüne alınmalı ve burnun yeni hali bunu göre belirlenmelidir.

Aynı etnik kökene sahip insanlarda benzer burun özellikleri görülür. Yüz anatomik özelliklerinin farklı etnik kökenlerden insanlar arasında değiştiği düşünüldüğünde, cerrahi planlamanın da her etnik kökene özel yapılması gerekir.

Her etnik köken burun cildi ve yapısı açısından farklılıklar barındırır. Kafkas burnu için iyi planlanmış teknikler, Orta Doğu, Afro-Amerikan, Latin veya Asyalı bir hastanın burnu için uygun olmayabilir.

Kafkas burunlarında burnu küçültmek için burun kemerinin düzeltilmesi istenirken, Asyalı burun estetiğinde geniş burun tabanının daraltılması ve burun ucunun yükseltilmesi istenebilir.

Başarılı burun estetiği sonuçları elde etmek için, her bir burnun incelikleri tanımlanmalı ve benzersiz bir şekilde ele alınmalıdır. Tek tip bir burun yaratmaya odaklanmak yerine, etnik kökenin doğal güzelliğini ortaya çıkararak kökeninizi geliştiren ve saygı duyan bir burun şekillendirme ameliyatı yapmak temel hedefimizdir.

Kapalı rinoplastide bu bağları koruduğumuz için burun ucu kıkırdaklarında yığılma olmaz, üzerlerine ek kıkırdak parçalar koymak gerekmez ve bu nedenle de estetik detayları korumak mümkün olur. Sonuç olarak burun, doğasında var olan detayları ne kadar içeriyorsa o kadar doğaldır demek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir  Göz Kapağı Estetiği

Etnik burun estetiğinde de doku hasarını minimalize eden, böylece burnun anatomik yapılarını en işi şekilde koruyan kapalı tekniklerin uygulanması çok daha başarılı ve doğal sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.