Kepçe Kulak Nedir?

Kulak Estetiği Otoplasti; Kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür ve genellikle kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır.

Genellikle her iki kulakta birden görülmekle birlikte bazı kişilerde ise tek tarflı kulakta görülebilir. Okul dönemindeki çocuklar başta olmak üzere, kadın ve erkek farkı gözetmeksizin birçok bireyde psikolojik problemlere yol açabilir.

Bebeklerde kepçe kulağın tespit edilmesi durumunda doktorunuzun önerebileceği elastik bantların birkaç ay süre ile kullanılması ile ileride ameliyat olmayı gerektirmeyecek şekilde sorunun önüne geçmek mümkün olabilir.

Operasyon Yaşı

Kepçe kulak ameliyatının özellikle çocukluk döneminde uygulanması, çocuğun psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atabilmesi ve öz güven sahibi bir birey olabilmesi açısından daha uygundur. Bu nedenle okul öncesi dönemde yapılması doğru olan ameliyat için en uygun yaş aralığı 4-6 yaş civarıdır.

Operasyon Tekniği

Hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyat kesisi genellikle kulak kepçesi arka kısmındadır ve ve estetik soruna yol açabilecek herhangi bir iz oluşmaz. Ameliyatta kulak gerekli yerlerden kıvrılarak geriye doğru yeniden konumlandırılır.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hafif bir ağrı hissedilebilir, sonraki günlerde genelde günlük yaşantınızı etkileyecek düzeyde değildir. Kepçe kulak operasyonu sonrasında kulakta hafif şişlik ve morarma olabilir, bu birkaç günde geçer.

Ameliyat sonunda kulak 2-3 gün sarılı kalır, sonrasında 2 hafta süre ile özel bantlar takılır ve daha sonrasında çıkarılır. Operasyon sonrası 4. günde ılık kısa süreli duş yapılabilir. Genellikle 3-5 gün sonra normale yakın bir halde sokağa çıkabilir, günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İki hafta sonra hafif tempolu sizi yormayan egzersizler yapabilirsiniz. Kullanılan cilt dikişleri eriyebilir özelliktedir, bu nedenle alınması gerekmez. Özellikle ilk 3 ay kulağınızı travmalara karşı korumanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Revizyon Burun Estetiği Nasıl Planlanır?

Kulak Estetiği Fiyatları 2024

Kulak estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.