Revizyon burun estetiği nedir?

Revizyon burun estetiği, çeşitli nedenlerden dolayı daha önce burun estetiği yapılmış, fakat hedeflenen sonuçlara ulaşılamadığı durumlarda uygulanan burun estetiği ameliyatıdır.

Revizyon rinoplasti primer rinoplastiden çok daha kompleks ve karmaşık bir prosedürdür ve bu nedenle tecrübe gerektiren bir cerrahidir. Bu hastaların çoğunda estetik problemlerin yanında fonksiyonel problemler de vardır. Bu nedenle ameliyatın hem estetik hem de işlevsel olarak tasarlanması gereklidir.

Revizyon rinoplasti gerektiren durumlar nelerdir?

Revizyon rinoplasti ; Burun ucu düşmesi, burnun her iki tarafı arasında ciddi asimetriler, burun ucunun aşırı daraltılması ve yan duvarların aşırı zayıflatılmış olmasına bağlı sıkılmış burun görüntüsü, burun kanatlarında çökme, burunda çökme, cilt kalitesinde bozulma, burun kemiklerinin yeterince yanaştırılmamasına bağlı burun üst kısmının düz kalması durumlarında yapılabilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı nasıl planlanır?

Revizyon burun ameliyatları genellikle, ilk ameliyat açık teknikle yapılmışsa açık teknikle yapılır. Revizyon burun ameliyatında uygulanacak prosedürler kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Mevcut sorunların detaylı analiz edilmesi ve ardından bu sorunları çözecek cerrahi tekniklerin hastaya özgü belirlenmesi gerekir.

Revizyon rinoplastisi basit bir burun törpüleme işleminden burun iskeletinin tamamen rekonstrüksiyonuna kadar uzanan geniş bir spektrumdur. Genel yaklaşım olarak kıkırdak iskeletteki eksikler yerine konularak, desteklenerek veya fazlalıklar alınarak normal yapısı oluşturulur.

Revizyon rinoplastilerdeki zorluklar nelerdir?

Bazı hastalarda daha önceki ameliyata bağlı olarak ciltaltı nedbe dokusu ve cilt kalitesinde bozulma olabilir. Burun iskeletinde değişiklikler yaparken bunun gözününe alınması gereklidir.

Çoğu hastada burnun yeniden inşaası için hastanın burun kıkırdak rezervi tükenmiştir, fakat kulaktan ya da kaburgadan kıkırdak alınarak yeterli miktarda malzeme elde edilebilir ve çoğu revizyon ameliyatı için yeterlidir.

Kulaktan kıkırdağı kulak sayvanından alıyoruz ve kulak kepçesinde herhangi bir estetik bozulma olmuyor. Kaburgadan kıkırdağını meme altına denk gelecek şekilde küçük bir kesi ile alıyoruz. Artık kaburgadan kıkırdak dokusunu çok daha ağrısız yeni bir teknikle alabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir  Kırmadan Burun Estetiği / Piezo ve Mikromotor Sistemler

Benim de içinde bulunduğum bir çalışma grubu ile “Association of Autologous Costal Cartilage Harvesting Technique With Donor-Site Pain in Patients Undergoing Rhinoplasty” adlı çalışmada bu yeni teknikle yapılan ameliyat sonrasında hastaların çok daha az ağrısı olduğunu gösterdik ve bu çalışma yüz estetiği konusunda dünyanın en saygın dergilerinin birinde yayımlandı. Bu teknikle ameliyat sonrası period çok konforlu geçmekte.

Revizyon Burun Ameliyatı Nedenleri ve Tüm Süreç (Revision Rhinoplasty)